Регион

СПЦ је једина црква Христова на Косову и Метохији

Српска православна црква не може да прихвати ниједан правни или политички модел који се противи њеном осмовјековном постојању на Косову и Метохији, поручио је данас Његова светост патријарх српски Порфирије.

Говорећи на скупу “Косово и Метохија – историја и културно насљеђе” на Богословском факлутету у Београду, српски патријар је истакао да је СПЦ једина Црква Христова на Косову и Метохији и свуда гдје се простире њена канонска јурисдикција и да о томе не може бити никакве расправе.

“На делу су потпуно фиктивне, имагинарне конструкције о пореклу српских светиња”, рекао је патријарх Порфирије.

Патријарх је истакао да је међународна заједница, оличена у УН и ЕУ, дужна да обезбиједи пуно поштовање свих људских и вјерских права на Косову и Метохији.

“СПЦ нигде не тражи посебна права, па ни на Косову и Метохији. Осим тога, не могу се само за СПЦ на Косову и Метохији као посебна права третирати универзална људска и верска права”, рекао је патријарх Порфирије.

Српски патријарх је указао да је само снага божанске, Христове љубави кроз вијекове на Косову и Метохији могла да подигне небројано више од 1.300 храмова и црквишта колико их је сада у Покрајини.

“Подсетићемо да је блаженопочивши патријарх Павле у оно тешко и претешко време, 18. јуна 1999. године, у манастиру Грачаници рекао међународним представницима: `Ми Срби овде на Косову и Метохији смо оно што су наше светиње”, рекао је патријарх.

Он је додао да је само снага божанске љубави која краси сва покољења српског народа на Косову и Метохији могла да сагради осам храмова на једом квадратном километру.

Патријарх је указао да се заштита културног насљеђа српске Цркве и народа на Косову и Метохији, непокретних и покретних сакралних добара која имају велику општецивилизацијску вриједност, не може само у том случају посматрати као “посебно право” СПЦ.

“Неспорно је да су права и слободе свештенства, монаштва и верног народа, као и српски православни идентитет, сакрална и остала имовина СПЦ на Косову и Метохији угрожени”, рекао је он.

Подсјетивши да се навршило 25 од почетка великог страдања српског народа и Цркве на Косову и Метохији, да је 25 година од доношења Резолуције 1244 и 20 година од мартовског погрома, патријарх српски каже да за све то вријеме СПЦ, монаштво и вјерни народ на Косову и Метохији живе у условима који су цијелом свијету познати.

“Непрестано треба да говоримо о срушеним и спаљеним светињама, нашој побијеној браћи, сестрама и деци, отетој и узурпираној имовини, заораним гробљима, посебно о промени идентитета светиња као што су Студеница Хвостанска, затим цркве Светог Николе у Новом Брду, Дечана, Грачанице, да не набрајам“, рекао је патријарх Порфирије.

Указавши да је ово вријеме различитих видова историјског ревизионизма, али да се у случају када се жртвама и злочинцима замјене мјеста не ради о ревизионизму, те нагласио да СПЦ позива на дијалог косовско-метохијске Албанце.

Он је поновио да само снага божанске љубави која је красила и краси сва поколења српског народа на Космету могла да сагради осам храмова на једмом километру квадратном.

Извор: Срна

Повезани чланци

Back to top button