ДруштвоИсточно Сарајево

Промовисана књига “Живот у рату рату”, академика Мирка Шошића

У Источном Новом Сарајеву промовисана је књига академика Мирка Шошића “Живот у рату /Доктори у рату/”, која говори о рату из угла болесника које је лијечио у том периоду и о његовом противљењу рату.

Шошић је рекао новинарима да у књизи говори већином о људима жртвама рата с намјером да укаже на бесмисао рата и страдања људи.

“Из рата излазе јунаци, хероји, а ријетко када се помињу они који су жртве рата, они који остају као ампутирци, инвалиди и који гину”, навео је Шошић.

Он је додао да је покушао да те људе покаже у пуном свјетлу, са искреном намјером да јавности прикаже да рат није пјесма и херојство већ жртве.

У првом дијелу књиге аутор је дао краће аутобиографске фрагменте из дјетињства у вези са Другим свјетским ратом и све је описано онако како је виђено очима дјетета.

Рецензент књиге “Живот у рату” Бранко Летић каже да је ријеч о узбудљивом документарном рукопису, о којем се са аспекта књижевности може говорити као узорном мемоарском дјелу, лијепо писаном, у којем је аутор изузетно даровит приповједач који плијени причом.

Он каже да је ово узорно мемоарско штиво, али прије свега документ који је академик Шошић писао као прилог култури памћења.

“Да се не заборави ни догађај, ни људи са којима је био у дотицају. У рату је доктор Шошић спасавао рањенике, људе смртно рањене, а послије рата, са овом књигом он заправо спасава те исте људе и колеге и вријеме од заборава”, каже Летић.

Издавач књиге је Матична библиотека Источно Сарајево, а директор ове установе Наташа Кулашинац навела је да дјело “Живот у рату” даје знатан допринос култури сјећања на претходна два рата.

“Он је дао посебан осврт на протекли Одбрамбено-отаџбински рат гдје је описао стање у којем су се налазили љекари, рањеници, избјегла лица и све оно што су пролазили избјегавши из Сарајева и када су дошли у ратну болницу Коран“, навела је Кулашинчева.

Она је додала да ће књига бити представљена у Народној библиотеци “Бранко Чучак” на Хан Пијеску и широм Републике Српске.

Промоцију је организовала Матична библиотека Источно Сарајево.

Извор: Срна

Повезани чланци

Back to top button