Многи од вас се сјећају журки по становима, обично за рођендане или без повода, када би родитељи отишли, на примјер, на плац. „Ди-џеј” би пуштао касете или плоче, у модернија времена и музику спремљену на компјутеру, правили су се сендвичичи од багет хљеба са шунком, краставчићима и ренданим качкаваљем, а свјетло стоних лампи би се пригушивало марамама, како би се створио одговарајући амбијент.
Кућне журке су некада биле кључни дио друштвеног живота адолесцената. Биле су то прилике да се друштво окупи, зближи и слуша музику у опуштеној атмосфери дома.
За генерацију Зед, међутим, кућне журке су постале ријеткост, и то не зато што их не желе. Промјене у друштвеним нормама, технологији и начину живота довеле су до постепеног нестајања ових традиционалних окупљања.
Један од главних разлога за нестанак кућних журки је промјена родитељских правила. Данас су родитељи много свјеснији потенцијалних опасности које вребају на таквим окупљањима, као што су конзумација алкохола, дроге и непожељно понашање.
Ризик од оштећења имовине, коју већина још отплаћује, додатно одвраћа родитеље од идеје да дозволе својој дјеци да организују таква окупљања.
Због тога многи не дозвољавају својим тинејџерима да организују или присуствују кућним журкама. Ово је довело до смањења броја прилика за неформална дружења у кућном окружењу.
Технолошки напредак, такође, игра велику улогу у промјени начина на који се нове генерације друже. Са развојем друштвених мрежа и дигиталне комуникације, млади сада проводе више времена повезујући се путем интернета него уживо. Платформе попут Инстаграма, ТикТока и Снепчета омогућавају им да комуницирају, дијеле садржаје и одржавају пријатељства без потребе за физичким присуством. Иако то може да има своје предности, недостатак физичке интеракције често доводи до губитка осјећаја заједништва и интимности који су некада били саставни дио кућних провода.
Поред тога, од генерације Зед па наовамо, свједоци смо промјена у култури забаве. Ноћни клубови, кафићи и фестивали постали су популарнији начини за провођење слободног времена, него што су то биле кућне журке. Ови јавни простори нуде различите активности и искуства која су често привлачнија младима.
Јавна мјеста, такође, нуде одређени ниво сигурности и надзора, што родитељима може бити мање стресно него идеја о кућној журки која може да измакне контроли.
Ту су и економски фактори који доприносе нестанку кућних журки. Организовање кућних журки за многе је скупо, посебно за породице са нижим приходима. Трошкови хране, пића, музике и чишћења након журке могу да буду превелики за многе родитеље.
Извор: Политика