Магазин

И вјештачка интелигенција у борби против угљен диоксида

Најновији извјештај Међународне агенције за енергију (ИЕА) упозорава на чињеницу да је производња електричне енергије и даље највећи извор емисије угљен диокида ЦО2 у свијету.

Извјештај указује и на то да ће потрошња електричне енергије додатно расти како друштво буде користило напредне технологије, због чега се очекује да ће потрошња струје у Европској унији порасти за око 60 одсто до 2030, а у сличном обиму и у земљама изван Европске уније. Додатан проблем ствара и чињеница да је око 40 одсто мрежа у Европи старије од 40 година, због чега је јасно да је модернизација електроенергетских система кључна и неопходна.

Како би се горући проблем системски ријешио, потребно је да се у достизање планираних циљева декарбонизације активно укључи и сектор јавних комуналних предузећа, као један од највећих потрошача, а рјешење које може да понуди квалитетно превазилажење проблема могао би да буде Евритинг ас а грид концепт (Everything as a Grid concept). Овакав приступ омогућава да се различити извори енергије и енергетски ресурси интегришу у јединствен систем мреже ради ефикаснијег коришћења енергије и бољег управљања њеном дистрибуцијом, за шта ће ангажовање јавног и комуналног сектора бити изузетно важно.

Да је модернизација електроенергетских мрежа једна од најхитнијих ставки којом сектор јавних комуналних предузећа мора да се позабави, сматра Александар Васић, кластер менаџер компаније Еатон у Србији. По њему, то је од виталног значаја за енергетску транзицију и брже смањење ЦО2.

Производња соларне енергије води на листи најбрже доступних, па се очекује да ће инвестиције бити усмјерене ка соларним електранама великих капацитета. Инсталација и одржавање обновљивих извора, па и соларних панела су изазован задатак, пре свега због специфичних захтјева у вези са прикључивањем солара на традиционалну мрежу, неопходности да се соларно произведена енергија ускладишти и потребе за побољшањем сајбер безбједности – што пројекте чини изузетно сложеним. Превазилажење ових изазова је својеврсна „ноћна мора” цијеле индустрије, јер се соларна енергија сматра одрживом, пожељном и неопходном, како од држава широм свијета, тако и од становништва.

„Вјештачка интелигенција може да олакша доношење одлука због брзине којом има прилику да анализира огромне количине података и да их разумије. Потенцијал је огроман. Предвиђања гдје и када ће бити потребна енергија, рад на томе како је можемо обезбиједити брзо и ефикасно унутар децентрализованог система – ту ће генеративна вјештачка интелигенција имати значајну улогу. Вријеме за то је сада”, закључује Васић.

Извор: Политика

Повезани чланци

Back to top button