Магазин

Италија није домовина пасте – шпагете је у Европу донио Марко Поло

Када кажете паста или шпагете, прва помисао води ка Италији. Идентитет те земље је незамислив без куваног тијеста којем се додају састојци попут маслиновог уља, парадајза, меса. То могу бити и сланина или морски плодови. Буквално све што може да се нађе у кухињи.

Али, Италија није домовина пасте. Кувано тијесто које се сијече на траке, у Европу је донио Марко Поло, из Кине, у 13. вијеку. Због азијског поријекла може се рећи да су шпагете и нудле далеки рођаци.

 Сваки Италијан годишње у просјеку поједе 23 килограма пасте. По томе предњаче у свијету што је и логично. Али, чак ни већина житеља Апенинског попуострва не зна када су настале шпагете карбонара.

Оно што је сигурно јесте да у куварима из тридесетих година нема ни трагова карбонаре. Ни као термин нити као рецепт. У куварима се појављује тек од педесетих година. Вјерује се да је настала у јулу 1944. године.

Њено поријекло везано је за Рим и долазак америчке војске која је хране имала у изобиљу. Прије свега, сланине и јаја, који су у ратним годинама у Италији били луксуз.

У сваком случају, вјерује се да су амерички официри локалним куварима дали сланину и јаја и да су они то помијешали са шпагетама. Тако је настала карбонара. Вјерује се и да име потиче од италијанске ријечи за угаљ који је коришћен као гориво за ватру у шпоретима.

Оригинална карбонара прави се од сира пекорино романо. Могу да послуже и пармезан и неки други тврди сиреви. Сланина мора да буде масна, по могућству да буде са образа свињске главе. Јаја су ту да употпуне укус и повежу сир који ће се истопити. Бибер је обавезан састојак.    

Извор: Политика

 

Повезани чланци

Back to top button