ДруштвоСвијет

Микропластика угрожава водени свијет

Јужни поларни океан је препун микропластике, тврде експерти са Универзитета у Базелу, који су недавно спровели истраживање у дубинама овог океана. Према доскорашњим студијама, честица микропластике у поменутим воденим пространствима није било у великим количинама, међутим, нови начини мјерења уз помоћ посебних уређаја омогућили су ефикасније откривање штетне пластике. Научници су овог пута користили нови метод – упумпавали су морску воду у резервоар, а затим су је анализирали уз помоћ инфрацрвене спектроскопије, која им је омогућила да открију и честице величине од 11 микрометара.

„Мање честице микропластике представљају још већи ризик за водени живи свијет него веће”, упозорили су истраживачи у студији, преносе свјетски медији.

Експерти већ неколико година упозоравају да су жива бића у морима и океанима посебно угрожена честицама микропластике, које данас постоје готово у свим дијеловима планете. Микропластика је проналажена чак и на Антарктику, али и у људским артеријама и у плацентама. Проналазак микропластике у постељицама посебно је забринуо експерте због потенцијалне могућности да ове честице угрозе развој фетуса, пренио је „Гардијан”.

Супстанца која је најчешће детектована у испитиваним узорцима је полиетилен, који се употребљава за производњу пластичних кеса и боца. На другом мјесту по учесталости је најлон.

Морски свијет осим микропластике у овом вијеку угрожава и драстично загријавањевање океана, а ови узрочници изазивају изумирање појединих биљних и животињских врста у свим воденим површинама свијета.

Извор: Политика

Back to top button