Магазин

На данашњи дан рођена Гроздана Олујић

На данашњи дан прије 90 година у Ердевику је рођена књижевница Гроздана Олујић. Основну школу завршила је у родном мјесту, гимназију у Бечеју, а дипломирала је и магистрирала енглески језик и књижевност на Филолошком факултету у Београду.

Као стипендиста боравила је у САД у два наврата, у Ајови 1969/1970. и од 1982. до 1984. као Фулбрајтов стипендиста на Колумбија универзитету у Њујорку и на Универзитету у Лос Анђелесу.

Запажена су њена предавања на Универзитету Калифорније о Кафкиној прози, предавање о поетици бајке на Колумбији, а у универзитетским гласилима Берклија и Стенфорда објављивала је радове. Више пута је боравила у Индији, па отуда њено интересовање за индијску културу и филозофију. Писала је романе, приповијетке, бајке, есеје, радио-драме, преводила, а њена дјела су преведена на 36 свјетских језика. Добитница је многобројних награда и признања, почев од 1953. када је као средњошколка добила награду за најбољу причу на Борбином конкурсу.

Два пута је награђена на Змајевим дјечјим играма, два пута је добила и Награду „Младо покољење“, добитница је прве награде „Политикиног забавника“, Повеље за животно дјело Удружења књижевника Србије, Награде „Бора Станковић“.

Награду за најбољу модерну бајку свијета коју додјељује Свјетски конгрес за умјетност и културу, за причу „Варалица“, објављену у збирци „Седефна ружа“, добила је 1994. За роман „Гласови у вјетру“ 2009. додијељена јој је Нинова награда.

Одликована је данским витешким орденом Данеборг за заслуге на пољу књижевности, а била је и почасни је грађанин Осла. Приредила је „Антологију савремене индијске поезије“ и „Антологију љубавних бајки свијета“.

Дио своје библиотеке, збирку књига са посветама и неке личне предмете поклонила је Удружењу за културу, умјетност и међународну сарадњу „Адлигат“. Фондација “Гроздана Олујић”, почев од 2022. године, сваког 30 . августа на рођендан списатељице додјељује награду која носи њено име, младим књижевницима до 35 година старости.

Овогодишња добитница је Нађа Петровић за роман „Медузе живе заувијек док их не ухвате“.

Извор: Библиотека Матице српске

Back to top button