Магазин

Пажљиво бирати сезонско воће и поврће на пијацама

Анализа остатака пестицида у воћу и поврћу, коју је објавила организација „Environmental Working Group”, показала је да је 75 одсто узорака у овој години садржало штетне материје. Овај водич за потрошаче који ова организација сваке године објављује како би се скренула пажња на такозвано прљаво воће и поврће упозорава да би ипак требало водити рачуна приликом куповине ових намирница. Ове године је тестирано више од 47.000 узорака 46 врста воћа и поврћа, а анализу су спровели Министарство пољопривреде и Америчка агенција за храну и лијекове.

Према овом извјештају, највише пестицида је пронађено у јагодама, спанаћу, лиснатом поврћу попут кеља и раштана, затим у грожђу, бресквама, крушкама, нектаринама, јабукама и љутим паприкама. На листи најпрљавијих су и трешње, боровнице и боранија. Интересантно је да су се ови производи и прошле године наши на листи најпрљавијих, што показује да произвођачи нису ништа промијенили за годину дана како би се ситуација промијенила, а потрошачи заштитили.

Иначе, у извјештају је наведено да је откривено укупно 209 пестицида на узорцима воћа и поврћа, с тим што су у кељу и раштици детектоване 103 појединачне хемикалије, што их је сврстало у сам врх најпрљавијих и производа с највећим бројем различитих пестицида. У паприкама и љутим папричицама је пронађен 101 пестицид. Према најновијем извјештају, изгледа да су произвођачи поврћа и воћа потпуно ван контроле, јер податак да је у укупно 95 одсто узорака из свих 12 производа садржало пестициде довољно је застрашујући.

У Србији се овако детаљне и статистички упоређене анализе не раде или их није било у скорије вријеме, али се контроле редовно спроводе преко Фитосанитарне инспекције при Управи за заштиту биља.

Др Милан Стевић, професор на Пољопривредном факултету Универзитета у Београду, каже да пестициди уколико се примјењују стручно и под надзором не могу да буду опасни по здравље.

“Сваки тај препарат који се користи у пољопривреди стиже у апотеке пошто је одобрен и прошао све контроле. Питање је његове примјене. Питање је да ли произвођачи одаберу пестицид који је намијењен за одређену врсту производа, да ли се користи у складу са упутством и да ли је испоштована каренца. Уколико произвођач испоштује све те норме, количина пестицида у поврћу и воћу биће испод максималне дозвољене количине и нема разлога за бригу”, каже наш саговорник.

На питање како коментарише резултате које је објавила Америчка агенција за храну и лијекове, он каже да они показују да има контроле, али да је питање консеквенци које ће тамошњи произвођачи сносити. Како после оваквих података да купци буду сигурни шта да купују и да ли у воћу и поврћу има вишка пестицида. То не могу да знају. Међутим, постоје опште препоруке које могу да им помогну. Једна од њих је да је куповина ових производа сигурно безбједнија у супермаркетима него на пијацама и код малих произвођача.

Извор: Политика

Back to top button