Магазин

Сазнајте колико су опасне турбуленција током лета

Турбуленције су најчешћи узрок повреда путника у авио саобраћају, а у екстремним случајевима авиони су усљед турбуленција приморани и да принудно слете. Ипак, како год да гледали на ове ситуације, да ли су турбуленције нешто чега треба да се плашите?

Различите ствари могу изазвати турбуленције, али свака од њих је позната пилотима који лете сваког дана и сваки пут очекују мало турбуленција, као што возачи очекују да ће током вожње наићи на неке неравнине на путу. Турбуленције су, преносе медији непријатне, али нису опасне. Оне чине саставни дио летења авионом и не треба да изазивају страх код путника. 

Постоје турбуленције чистог ваздуха и то је најчешћи облик турбуленција које ће путник искусити. Ваздух се заправо креће попут хоризонталне кривудаве ријеке која се зове ваздушни ток. Он некада може бити хиљаду километара дуг, али је обично широк и дубок свега неколико километара.

У зависности од смјера кретања, пилоти ће их или избјећи или ће их искористити како би смањили трошкове горива. Као што брза ријека удара у обалу, тако и ивице ваздушног тока ступају у интеракцију са ваздухом који се спорије креће што доводи до мијешања ваздуха и настанка турбуленција.

Извор: Политика

Back to top button