Супспецијалиста нефрологије у Болници “Србија” у Источном Сарајеву Ивана Вукобрат Бјелогрлић рекла је да је дошло до повећања броја обољелих од хроничне болести бубрега код становништва, а водећи узроци су шећерна болест и повишен крвни притисак.
Она је нагласила да би болесници с тим болестима требали да одржавају уредан ниво шећера у крви и висину крвног притиска под контролом, саопштено је из Болнице “Србија”.
Бјелогрлићева је указала да је Свјетски дан бубрега, који се обиљежава другог четвртка у марту сваке године, глобална кампања којом је потребно освијестити јавност о важности бубрега као органа у очувању здравља, мјерама превенције и факторима ризика, како би се смањила учесталост хроничне бубрежне болести.
“Главна функција бубрега је излучивање вишка течности из организма, те токсичних продуката метаболизма. Бубрези не само да чисте наш организам него и регулишу крвни притисак, одржавају чврстоћу костију и стимулишу стварање црвених крвних зрнаца”, нагласила је Бјелогрлићева, која је специјалиста интерне медицине.
Она наводи да је узрок пораста хроничне бубрежне болести свакако и старење популације, али и нерегулисана хипертензија, претилост, прекомјерно и неконтролисано трошење нестероидних противупалних лијекова, изложеност разним токсинима околине, затим системске аутоимуне болести, као и насљедне болести бубрега.
Према њеним ријечима, хронична бубрежна болест знатно нарушава квалитет живота. Међутим, постоји неколико начина како се могу сачувати бубрези здравима.
“Потребно је редовно контролисати крвни притисак, шећер у крви, активно се кретати, хранити се здраво и контролисати тјелесну тежину. Потребно је смањити унос соли, не пушити, не узимати лијекове без препоруке љекара и провјеравати функцију бубрега ако постоји један или више фактора ризика, односно ако је неко у породици лијечен због хроничне бубрежне болести”, поручила је Бјелогрлићева.
Извор: Срна